I samarbejde med hovedsponsor, Dagli’Brugsen Bogø, afholdt Bogø IF søndag den 10. februar endnu engang fastelavn i Bogø Idrætscenter. Som sædvanligt var fremmødet overvældende og hittepåsomheden når det gjaldt udklædning er ikke blevet mindre fantasifuld i sammenligning med tidligere år.
Der blev solgt kaffe, the, sodavand og fastelavnsboller. Børn og voksne i alle aldre deltog og kiggede på mens der traditionen tro blev slået katten af tønden i fire kategorier og der af det – som Helle kaldte det – strenge, men uretfærdige dommerpanel blev peget på de bedst udklædte, hvilket ikke var nogen nem opgave de mange flotte forklædninger taget i betragtning.
Og vinderne var:
I kategorien ”Ikke i skole endnu”: Kattedronning Emma Nielsen, kattekonge Nikolina Storm Petersen, bedst udklædte – en kær guldkaramel aka Alfred Weiecke Tümmler.
I gruppen børnehaveklasse – 3. klasse: Kattedronning Tobias Kambak, kattekonge Celia Toft, bedst udklædte var Asger Knude Jacobsen som ”det levende billede”.
Fra 4. klasse og op blev Anna Marie Møller kattedronning, Linea Duch tog titlen som kattekonge og bedst udklædte var Marie Clausen som der skulle forestille frihedsgudinden.
I de voksnes rækker blev Emilie Storm Petersen kattedronning, titlen som kattekonge tog Tonni Kildentoft Nielsen – men han var sør’me også stærk; i hvert fald at se på! Som bedst udklædte faldt valget på en hot blondine der lød navnet Jesper Heien.
Der blev arbejdet hårdt af repræsentanter fra Bogø IF for at få dette show on the road, men det er en fornøjelse når så mange møder op og gør meget ud af deres udklædning. Bogø IF takker endnu engang vores yndlingssponsor Dagli’Brugsen Bogø.
Foto: Jørgen Stæhr
Store cykeldag på M/f Ida
For tredje gang åbner sejladsen mellem Stubbekøbing og Bogø med "store cykeldag". I år er det pinselørdag, 18 maj, og cyklister sejler gratis med M/F Ida hele dagen.
Vi er en gruppe i Idas Venner, som gerne vil stable et program med tilbud på begge sider sundet sammen.
Vi er i gang med at samle stof til en folder, hvor cyklister kan se forskellige ture, dels på Bogø, dels i Stubbekøbing/Østfalster.
Og derfor har vi brug for hjælp fra jer. Vi søger kontakt med nogle Bogø-folk, som kender øen og har nogle ideer til, hvad vi kan tilbyde cyklister den dag. Kan møllen være åben, kostskolen/efterskolen, besøg på skansen, Brede Vin, åben atelier hos kunstnere m.v.
Vi har allerede aftale med Leif Nowicki.
September begynder med blæst og skiftende regn, ikke et passende vejr til høst. Men ikke desto mindre begynder man på Farø at meje hvede den 1. september, men Rasmus Stæhr bemærker at man grundet regn ikke bliver færdig, og dagen efter - den 2. - kommer man først igang kl. 11.oo om middagen. "Den skallede hvede" er mejet færdig om aftenen. Og i dagene efter mejer man sig igennem markerne efter mere hvede, rug og byg. Man mejer, og binder. Stakker og kører hjem.
Søndag den 7. holdes fri. Rasmus Stæhr rider til Bogø for at stå fadder ved sin søster Anna's datters dåb.
Der kommer på skift flere høstfolk til Farø, - i begyndelsen af september er det folk for Sjælland, der er hyret.
Den 12. har man høstet sommerærter, som bliver kørt hjem. "Tirsdagen 16. Winden Westlig. Laber Kuling, klar Luft. Om Morgenen slog det sidste af Kløveren på Kildrags Skifte; siden agter Erter ind og blev færdig med samme, ialt høstet 38 Læs, hvoraf de 3½ Læs var graa Erter. Wilken og sine 2 Karle var herover, at hiælpe os at binde det sidste af Bygget og Hauren, høstet ialt 82 Traver Byg og 9 Traver Haure, hvorfor Herrens Navn være lovet."
Der bliver afregnet med Jørgen Stisen for høstarbejde 4 Rdl, dagen efter blev der afregnet med høstmanden Lars fra Møn 16 dage i alt 2 Rdl 2 skilling.
Skipperne Diderich Janssen og Cornellius Jansen kommer i land og køber både hvedemel og ærter. 2 dage efter kommer Diderich Jansen igen forbi Farø, og får denne gang Rasmus Stæhr med for at blive lodset ud over revet. Imidlertid er det lavvande og skibet bliver stående på revet, og man må vente til vandet vokser henimod aften og skibet kommer flot.
Karle og drenge er nu igang med at pløje og køre mere gødning ud. Jørgen Stisen er kommet tilbage til Farø, - nu for at gå igang med at tærske sommer-ærter på den vestre lo, mens der tærskes lodden hvede ved siden af. Frederik bliver sendt til Bogø for at hjælpe andre, - dels Peter Kehling og dels Mads Outer.
Den 24 tager RS igen til Bogø, - denne gang for at hverve høstfolk, og to dage efter henter man 7 mand på Bogø. Rasmus Stæhr noterer: "med vores egne 3, ialt 11 mand. Blev færdig med erte hæsset om aftenen."
Efter at ærter er blevet kastet, skriver RS at han den ene dag bærer 6 tdr. ærter på lofter og dagen efter endnu 6 tdr, og dertil kommer 2 tdr. ærter, der bliver opmålt til svogeren Christen Senneberg. Ialt har 10½ læs givet 14 tdr 1 sk. Man har også godt gang i tærskningen af rugen, - og der opmåles straks 3 skæppe, som straks bliver sået på markerne.
Foto: Jørgen Stæhr
Gratis annoncer til Bogøs foreninger
Af Jørgen Stæhr
13.2.2013
Det er så koldt derude og oliefyret knurrer så ofte at man skulle tro at brændstoffet var gratis. Det er det som bekendt ikke. Min tank tager imod 1200 liter hver gang jeg modvilligt beder olieselskabet om at fylde den op. Det er det samme teater hver gang. Jeg er mig pinligt bevidst om at jeg skal tjene kr. 30.000 brutto for at kunne betale for den leverede olie, og jeg er svimmel af ærgrelse over at moms og statsafgifter gør det så dyrt, så jeg venter til sidste øjeblik med fare for at tanken løber tør midt i vinterkulden.
Men oven over skyerne skinner moder sol, og i det hele taget går vi mod lysere og varmere tider, så man kommer helt i gavehumør.
Det betyder kort fortalt at Bogøs foreninger fra og med nu annoncerer gratis i Tidende hvad angår generalforsamlinger og lignende.
Fra filmen ”Django Unchained”. Foto: arkiv
Fra Biografen i Stege
Slaveriets Spaghetti-Western
Instruktøren Quentin Tarantinos underholdende fiktionsværker er kendt, elsket og hadet i hele verden. Det er på fredag ”Django Unchained” får premiere i BIO, hvor den spiller kl. 20 fredag/lørdag/søndag, hvorefter det er kl. 19 mandag og tirsdag.
Vi befinder os i de amerikanske Sydstater to år før borgerkrigen. Django (Jamie Foxx), er slave, hvis brutale fortid hos hans tidligere ejere leder til mødet med den tyskfødte dusørjæger, Dr. King Schultz (Christoph Waltz). Efter at have løst en opgave for ham tilfredsstillende, bliver Django frigivet, hvorefter de to mænd beslutter sig for at fortsætte samarbejdet. Sideløbende er Django på jagt efter sin kone, der for mange år siden blev solgt til slavehandlere. Et hemmeligt broderskab gør livet hedt for de tre, der må vælge mellem frihed eller sammenhold, selvopofrelse eller overlevelse.
Den grove vold, der er Tarantinos kendemærke, bliver brugt til både at illustrere slaveriets forfærdelige tid, men som sædvanlig også på humoristisk og satirisk facon. Der er enestående absurde scener, hvor replikkerne leveres af en lang række af dygtige skuespillere. Udover de to nævnte er der Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson som overslaven Stephen og Kerry Washington som Djangos kone.
Filmen, der også er en smuk hyldest til 60’ernes italiensk producerede spaghetti-western, har genrens skønne stemningsmusik, en imponerende kamerateknik, en hævngerrig og kynisk antihelt samt de politiske temaer.
Pressen gav filmen en overvældende positiv modtagelse: ”Den bedste Tarantino-film siden Pulp Fiction … Blodig, modig og ustyrligt underholdende … Guf for øjne, ører og lattermuskler … Skamløst kulørt, voldsomt underholdende og uhyre stilfuld”.
Fra filmen ”Holy Motors”. Foto: arkiv
Fra Biografen i Stege Surrealistisk Tour de Force
Hvis man synes, ”Django Unchained” er vild og vanvittig, er det ingenting mod ugens anden film ”Holy Motors”, der spiller i BIO onsdag d. 20. og torsdag d. 21. kl. 19. I sin første spillefilm i 13 år tager franske Leos Carax sit måbende publikum med på en surrealistisk filmisk tour de force i en neo-futuristisk parisisk underverden. Ætsende neonfarver, maleriske tableauer og en hoved- og haleløs handling karakteriserer filmen, der leger drilsk med både filmmediet og sit publikum.
Hovedrollen spilles af en limousine, der fragter den velhavende Oscar gennem Paris til dagens forskellige aftaler, der gang på gang kræver, at han skifter ham. Derfor roder han med ansigtsforvrængende make-up, kostumer og parykker, der skal hjælpe ham i forskellige inkarnationer ind og ud af de respektive roller. I løbet af en enkelt dag optræder Oscar bl.a. som fattig tigger, døende olding, altædende hulemand, knivstikker og bankfuldmægtig.
Leox Carax høstede bragende bifald og tabte underkæber, da ”Holy Motors” havde verdenspremiere i Cannes sidste forår. Og det er fuldt forståeligt, for mere mærkværdig og nærmest besat film skal man angiveligt lede længe efter. Denis Lavant spiller mangedobbeltrollen som bl.a. lejemorder, familiefar, cyber-samurai og blomstespisende vagabond i et Paris, der er skueplads for undergang, drab og absurd humor Øvrige medvirkende er Edith Scob, Eva Mendes og Kylie Minogue.
Modtagelsen var lidt blandet, men mest positiv: ”En af årets mest originale film. Og i mine øjne dermed også en af de bedste og vigtigste … Bestemt ikke en film for alle og enhver, men møder man op med et åbent sind, venter der en bogstaveligt talt særegen oplevelse. David Lynch på syretrip … Det her er en film uden hoved og hale – bygget op som den er omkring tilfældige tableauer.”
Fra filmen ”My Love”. Foto: arkiv
Fra Biografen i Stege
Fisker-Poul springer ud
En helt speciel oplevelse venter publikum på onsdag og torsdag i Biografen Stege, der som den eneste biograf i landet viser den rørende dokumentarfilm ”My Love” om bundgarnsfiskeren Poul Jensen fra Hårbølle Havn. Instruktøren Iben Haahr Andersen vil være til stede onsdag aften sammen med Poul, og de helt særlige omstændigheder markeres med et lille traktement.
Som det måske vil være tv-kiggere bekendt, handler filmen om bundgarnsfiskeren Poul på 68, der for syv år siden traf sit livs kærlighed i skikkelse af den 20 år yngre thailænder Mai. Det var to tragiske ulykker, der fik Poul til at tage sit liv op til revision: først døde hans unge datter ved en voldsom bilulykke, og et år senere var det hans fraskilte kone Jane, der faldt om og kort efter døde. Poul havde erkendt sin homoseksualitet og var faldet for Mai, der var gift og havde to børn i Thailand. Men han flyttede til Danmark og parret blev gift, og har levet lykkeligt sammen i Hårbølle siden.
Det er deres hverdag i medgang og modgang vi skal følge i optagelser, som instruktøren har fået i kassen i løbet af de sidste seks år. Iben Haahr Andersen fortæller, at historien om Poul ramte hende som et kølleslag – af den gode slags. For hende var det en betagende historie om mennesker, der i en sen alder handler radikalt og ændrer deres liv til det bedre. At det aldrig er for sent at ændre kurs i livet.
Medierne har været stærkt interesseret i den ærlige fremstilling og skulle efter forlydende møde talstærkt op på onsdag.
Klik på annoncerne for at besøge firmaernes hjemmesider
Bogø netop nu
Klik på billederne for at se dem større
Yndig Pippi til fastelavn i hallen – Foto: Jørgen Stæhr
Kær prinsesse med laserblik – Foto: Jørgen Stæhr
Sød lille prinsesse med slag i – Foto: Jørgen Stæhr
Marie med præmien for bedste udklædning – Foto: Jørgen Stæhr
Den allersødeste lille guldkaramel ved navn Alfred – Foto: Jørgen Stæhr
Mads er koncentreret om opgaven – Foto: Jørgen Stæhr
En stålsat ung Schrøder – Foto: Jørgen Stæhr
Alle vinderne fra fastelavn i hallen: Linea, Celia, Asger, Jesper, Emma, Tonni, Nikolina, Anna, Marie, Alfred, Emilie og Tobias – Foto: Jørgen Stæhr
Vores Farmor Lonny Gerdrup
tidl. Skovvangen
er stille sovet ind 1.2.2013
på Rosenvang, Vordingborg.
Familien Bisættelse har fundet sted
Generalforsamling Bogø IF Onsdag d. 27. februar kl. 19.00
i klublokalet ved Hallen
Dagsorden jf. vedtægter
Forslag til behandling sendes til formanden senest den 12. februar
John Pedersen
A Johnsons Vej 6
Tlf.: 4030 3675
Dagens ret Bogø Pizzaria
Uge 7
BLAND SELV PIZZA
(lille kr. 45,-)
Uge 8
Skinkeschitzel serveret med fløde-kartofler, frisk mix salat og dressing.
Uge 9
Engelsk bøf , serveret med pommes-frites, frisk mix salat, dressing samt bearnaisesauce.
Uge 10
Hjemmelavet Ribbensteg serveret med hvide kartofler, rødkål og surt, samt brun sauce.
Pris Dagens Ret KUN KR 69,-
Mandag-Torsdag gives et glas vin , en øl eller vand pr. person.
Drikkevarer leveres ikke med ud af huset.
Efterlysning!
Hvem savner mig?
Jeg er en stor brunstribet hankat, som savner mine ejere. Jeg har det godt, men kunne godt tænke mig at komme hjem igen. Vil I ikke være søde at ringe til Michael Jørgensen på telefon 40563745
Hilsen Balthazar
Generalforsamling i Bogø Idrætscenter Sted: Bogø IF’s klublokale
Dato: 20 februar 2013 kl. 19:00
Dagsorden ifølge vedtægterne
Forslag der ønskes behandlet skal være bestyrelsen i hænde senest 14 dage før
Pbv Ulrik Bonnerup
Formand
Til leje på Bogø Navigationsskole
Totalrenoveret lejlighed med bl.a. helt nyt badeværelse med gulvvarme, helt nyt køkken, nye gulve m.v. Adgang til have. Ialt 85 m2. Mdl. leje kr. 5.150 excl. forbrug. 3 mdr. depositum.
Hund ikke tilladt.
Besigtigelse kan aftales på:
tlf. 44 48 14 44
Solcelleanlæg som kan overvåges direkte fra din computer, iPad eller smartphone.